سکینه بنت حسین

سکینه بنت حسین

اوایل محرم یک روحانی اهل سنت در بی بی  سی داشت صحبت می کرد. در مورد واقعه عاشورا بود. می خواست دلیل بیاورد که مبنای عاشورا اصلا به خاطر حکومت یزید و حقانیت شیعه نبود. یکی از دلایلش هم این بود که بعد از یک مدت کوتاه سکینه، دختر امام حسین به عقد عبدالملک خلیفه اموی درآمد. این اولین باری بود که من می شنیدم دختر امام حسین بعد از عاشورا زنده بوده و عروس اموی ها هم شده است. قبلا در کتاب تحریفات عاشورای استاد مطهری دیده بودم که فقط یک دختر خردسال را برای امام حسین می پذیرد. علامه جعفری هم در یکی از سخنرانی هایی که داشتند گفتند امام حسین دختر بزرگی نداشته که بخواهد همسر پسرعمویش بشود. همان داستان حجله قاسم. و گفتند فقط یک دختر سه ساله داشته است. بنابراین اگر این سکینه همان دختر باشد، پس ماجرای مرگ در خرابه شام چه می شود؟

با تجربه ای که از روحانیون سنی دارم ممکن است موضوعی را منکر شوند اما ادعای کذب نمی کنند. همیشه حرفی می زنند که بتوانند ثابت کنند. برای همین دنبال موضوع را گرفتم. در تاریخ تمدن اسلام زیدان نیز به این مسأله اشاره کرده بود. گفته بود که سکینه با مهریه یک میلیون درهم به عقد عبدالملک درآمده است. جالب تر این که آقای جواهرکلام مترجم این کتاب که خودشان از محققین مذهبی بسیار متعصب بودند در پاورقی این مطلب نوشته اند که سکینه دختر امام حسین شاعره بود و از پشت پرده به شاعرها زر و سیم هدیه می داد. این یک رسم کاملا درباری است. با توجه به این که تاریخ فوتش را هم 117 هجری قمری نوشته اند - چیزی حدود شصت سال بعد از عاشورا- بنابراین منطقی به نظر می رسد همان دختر باشد. اما چطور؟ آن هم عبدالملکی که دشمن اول علویان بود. حجاج بن یوسف کارگزار همین خلیفه بود. بعد چطور می شود دختر و خواهر امامان شیعه زن او باشد؟ 

با یکی از اساتید حوزه صحبت کردم گفت عبدالملک خواهر امام سجاد را گروگان گرفته بود تا او حرکتی علیه او نکند. حرفش به نظرم منطقی نیامد. اولا برای گروگان مهریه ای این قدر سنگین نمی دهند تا جایی که ابن خلدون بگوید سپاهیان معترض عبدالملک شدند که در این وضعیت دشوار چرا باید چنین مهر سنگینی برای یک دختر بنی هاشمی بپردازد. و این چه گروگانی است که این قدر در آسایش و آزادی می نشسته با شعرا بحث می کرده است؟ دوما با شرح اخلاقیاتی که از امامان شیعه گفته اند ظاهرا نباید خواهر و همسر و فرزند اهمیتی داشته باشد در راه دین. بیشتر به نظر می رسد عبدالملک می خواسته مهری در مسجد بنی هاشم داشته باشد. یک طورهایی گیج شده ام. یعنی باز هم قصه دروغ؟ نمی دانم. لطفا اگر در این مورد اطلاعاتی دارید یا منبعی می شناسید به من بگویید. خیلی دوست دارم بدانم این ماجرا چطور بوده است. 

نظرات کاربران
X
در صورت مشاهده مطالب مغایر با قوانین و شعونات اسلامی از بخش ارتباط با ما گزارش دهید تا سریعا حذف گردد